Диверсификация и адаптиране на малки и средни предприятия към икономическия преход
Основна цел на програмата:
Подкрепа и подпомагане на микро, малки и средни предприятия (МСП) в процеса към реализиране на икономически преход. Настоящата процедура е насочена към МСП, включително стартиращи предприятия в областите Перник, Кюстендил и Стара Загора с цел осигуряване на адекватна и ефективна подкрепа на местната икономика в процеса на преход към климатична неутралност.
Кой може да кандидатства:
- Микро, малки и средни предприятия регистрирани по смисъла на Търговския закон или Закона за кооперациите;
- Мястото на изпълнение на инвестициите е на територията на общините в областите Кюстендил, Перник и Стара Загора, както и на общините Нова Загора, Ямбол, Симеоновград, Харманли, Тополовград, Димитровград, Хасково, Елхово, Сливен и Тунджа, в т.ч. стартиращи предприятия.
- Основната икономическа дейност на кандидат и проектното предложение трябва да попада определените национални и регионални приоритетни сектори съгласно Националната стратегия за малките и средни предприятия 2021-2027 г., като Производство, Ресторантьорство, Хуманно здравеопазване, Строителство, Архитектурни и инженерни дейности, Информационни услуги и Информационни технологии, Производство на филми и ТВ предавания. Събиране, обезвреждане и управление на отпадъци, Производство на енергия от ВЕИ или за разработване на продукти и услуги, попадащи в обхвата на тематични области и подобласти на Иновационна стратегия за интелигентна специализация (ИСИС) 2021-2027 г.
Допустими разходи:
- Разходи за придобиване на машини, съоръжения и оборудване, представляващи дълготрайни материални активи (ДМА);
- Разходи за придобиване на специализиран софтуер за производствения процес, представляващ дълготраен нематериален актив (ДНА);
- Разходи за строително-монтажни дейности (СМР) свързани с инвестиции за диверсификация на МСП;
- Разходи за наем на работни помещения до 10% от общите допустими разходите по проекта;
- Разходи за покупка на земя до 10% от общите допустими разходите по проекта;
- Разходи за услуги, необходими за разработване на нови продукти/услуги - до 20% от общите допустими разходите по проекта.
- Разходи за обучение на служителите на кандидата, във връзка с направената инвестиция по проекта.
- Разходи за техническа помощ в подкрепа на подкрепа на стартиращи предприятия;
- Непреки разходи - разходи, изчислени като единна ставка, в размер на 7% от допустимите преки разходи - Разходи за организация и управление на проектното предложение (разходи за възнаграждения, вкл. здравни и осигурителни вноски за сметка на работодателя), както и за изпълнение на мерки за видимост, прозрачност и комуникация.
Процент на финансовата помощ:
от 30% до 50% от общата стойност на допустимите разходи по проекта в зависимост от мястото на изпълнение, вида предприятие и избрания режим на помощи:
За областите Кюстендил и Перник
- за микро и малки предприятия – от 40% до 100%
- за средни предприятия – от 30% до 100%
За общини в област Стара Загора и допълнителни общини, свързани с Маришкия басейн
- за микро и малки предприятия – от 70% до 100%
- за средни предприятия – от 60% до 100%
Размер на финансовата помощ:
Минимален размер на финансиране за предложение – 50 000 лева;
Максимален размер на финансиране за микро и малки предприятия - 500 000 лева
Максимален размер на финансиране за средни предприятия - 1 000 000 лева
Срокове за кандидатстване:
Краен срок за кандидатстване:
15 Май 2025 г.
Свържете с нашите експерти за безплатна предварителна оценка за допустимост на вашата компания и анализ на шансовете ви да спечелите финансиране на телефон +359 888 807 322 или на e-mail:info@prioritybg.com