Мярката „Млад фермер“ по новата Програма за развитие на селските райони 2014-2020 г. ще бъде отворена до края на месец май тази година, съобщи в Пловдив министърът на земеделието проф. Димитър Греков. Това ще стане на собствен риск и със средства от държавния бюджет, като ще се разчита на по-късен етап те да бъдат възстановени в хазната от Европейската комисия.
„Ще пуснем мярката за младите фермери преди да е стартирала програмата, за да може тези, които не са одобрени през последния прием, да не губят шанса си да кандидатстват”, обясни зам.-министърът Явор Гечев. Наредбата за „Млад фермер“ ще е и първата, която Министерството на земеделието и храните ще подготви. Веднага след нея ще бъде пусната мярка 121 за трайни насаждения. „Там нуждите са по-големи, а прием отдавна не е имало“, мотивира се Гечев.
Самата Програма за развитие на селските райони 2014-2020 г. няма да стартира преди месец септември, съобщи официално Явор Гечев. 2014-а е преходна година и забавяне има във всички европейски страни, добави той. Не по-рано от септември се очаква да отворят и мерките по агроекология и биоземеделие. Промени ще има и в индикативните срокове за регистрация като те ще бъдат удължени на 18-20 месеца. „Ще се въведе изцяло нов модел за обявяване на приемите. Още в началото на годината ще бъдат публикувани заповеди с графиците за прием по всички мерки, като всяка мярка ще се отваря най-малко два пъти годишно. По този начин всички земеделски стопани ще знаят точните срокове за кандидатстване и ще могат да приготвят в срок проектите си“, посочи Явор Гечев.
В новата програма няма да има разделение на приоритетни оси /ОС1, ОС2, ОС3 и ОС4/, а всички мерки ще бъдат една ОС. Това ще улесни значително прехвърлянето на средства от не толкова атрактивните мерки, към тези които има по – голям интерес. До сега такова прехвърляне изискваше тромава и дълга процедура, която затрудняваше доста усвояването на предварително заложените средства. Друга промяна ще засегне и обхвата на допустимите общини, които попадат в новата Програма за развитие на селските райони. Досега допустими кандидати бяха само общините, намиращи се в селските райони на Република България. От новия програмен период списъка ще бъде доста разширен и в него ще попаднат почети всички населени места от селски тип, както и доста градове, които досега не бяха допустими по програмата.